Co stosować na cellulit wodny i lipidowy? Jakie kosmetyki pomogą się go pozbyć?
2022-01-03
Co stosować na cellulit wodny i lipidowy? Jakie kosmetyki pomogą się go pozbyć?
Cellulit jest defektem urody, który spędza sen z powiek pań w różnym wieku. Najczęściej występuje na udach, brzuchu, pośladkach, ale także na piersiach – są to nieestetyczne zgrubienia, skóra jest pomarszczona, włóknista, przypomina strukturą pomarańczową skórkę. Im wcześniej podejmiemy czynności zwalczające cellulit tym łatwiej i szybciej osiągniemy oczekiwane rezultaty. Odpowiednia dieta, masaże i regularne stosowanie odpowiednich kremów na cellulit to oręż w bitwie o gładkie ciało.
Jak powstaje cellulit?
Cellulit tworzy się u większości kobiet, ale u pań z nadwagą, otyłych i u tych, których tkanka tłuszczowa przede wszystkim odkłada się w dolnych partiach ciała, jest on najbardziej widoczny. Cellulit to widoczne na skórze zgrubienia, które tworzą adypocyty, czyli komórki tłuszczowe nierównomiernie gromadzące się pod skórą. Jeśli kobieta prowadzi niezbyt zdrowy tryb życia – brak zbilansowanej diety, brak ruchu, używki, komórki tłuszczowe powiększają się, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, wpływają negatywnie na krążenie, a przez to też na przemianę materii i zmniejszają przyswajanie tlenu oraz składników odżywczych. To z kolei spowalnia usuwanie toksyn, które wraz z wodą zalegają w tkankach. Nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej nie zniknie więc samo, a problem zacznie narastać, jeśli nie podejmiemy żadnych działań, mających na celu redukcję cellulitu.Aż 80 procent dorosłych kobiet zauważa u siebie cellulit. Jedną z przyczyn są zaburzenia hormonalne, między innymi zwiększona ilość estrogenów. Negatywnie na wygląd skóry wpływa także nadwaga i otyłość, która jest najczęściej skutkiem braku ruchu, siedzącego trybu życia, złej diety z nadmiarem cukru oraz soli i spożywaniem żywności wysoko przetworzonej. Cellulitowi sprzyjają też nieregularne posiłki oraz spożywanie zbyt kalorycznych kolacji, a także palenie papierosów. Osoby z problemami z krążeniem także częściej mają bardziej widoczną “pomarańczową skórkę”, a te z tendencją do cellulitu powinny zrezygnować ze zbyt obcisłych ubrań.
Rodzaje cellulitu
Cellulit ma trzy konkretnie określone stopnie zaawansowania. Pierwszym jest cellulit wodny, który pojawia się najwcześniej i bywa widoczny nawet u młodych kobiet. Kiedy ściśnie się palcami fałd skóry, pojawia się nierówna powierzchnia. Na tym etapie sposoby na cellulit są proste: wystarczy zwiększyć dawkę codziennego ruchu oraz korzystać z kremu na cellulit.Kolejnym etapem jest cellulit lipidowy, zwany inaczej tłuszczowym. W tym przypadku skóra ma już widoczne zagłębienia, wyczuwalne grudki i drobne guzki, a komórki tłuszczowe są powiększone. Aby zredukować tego typu cellulit, trzeba włożyć w codzienną pielęgnację znacznie więcej wysiłku. Pomocny jest przede wszystkim codzienny ruch oraz bardziej zaawansowane kosmetyki antycellulitowe. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, z czasem będziemy mieć do czynienia ze skórą materacową z licznymi guzkami i zagłębieniami. Zaniedbany cellulit jest bardzo dobrze widoczny, a niedokrwiony obszar będzie się powiększał. Osoby z tak zaawansowanym etapem mogą łatwo wyczuć na skórze obszary z obniżoną temperaturą. Takie zmiany są nieodwracalne, dlatego, zanim do nich doprowadzimy, warto zadać sobie pytanie, jak zlikwidować cellulit, jeśli tylko zauważymy go na swoim ciele.
Jak się pozbyć cellulitu? Domowe sposoby
Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje kosztowne zabiegi usuwania cellulitu. Zanim jednak zdecydujemy się na pomoc kosmetyczki i profesjonalne zabiegi, powinniśmy zacząć od zmodyfikowania swojego trybu życia oraz diety, a także sięgnąć po dedykowane kosmetyki antycellulitowe. Produktów, które wspomagają walkę z cellulitem, jest wiele. Przede wszystkim warto wymienić zieloną herbatę, brokuły, buraki, czarną rzepę. Pomocna jest również kurkuma, koper włoski, pokrzywa czy mniszek lekarski. Warto przyjmować je w postaci dodatków do posiłków i herbatek. Trzeba też pić dużo wody - minimum 1,5 litra dziennie niegazowanej wody źródlanej. Zdecydowanie warto zmodyfikować codzienną dietę eliminując niezdrowe przekąski, żywność przetworzoną, nadmiar cukru, a także rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Marsze, jazda na rowerze, bieganie, nawet joga ułatwiają walkę z nadwagą, a co za tym idzie z cellulitem.Co stosować na cellulit dodatkowo? Przyjemne i niezwykle skuteczne są codzienne masaże wykonywane samodzielne, w zaciszu własnej łazienki. Wystarczy ugniatać ciało i rolować skórę prostymi masażerami, zawsze jednak za pomocą ruchu z dołu do góry (czyli np. od kolana po biodro). Takie ugniatanie działa znakomicie na cellulit wodny. Warto zaopatrzyć się też w kosmetyki na cellulit, szorstkie rękawice do kąpieli, gąbki do masażu i rollery, można też przed masażem skorzystać z naprzemiennego natrysku.