Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową Beauty Routine

Jak wpływa na nas słońce?

2023-08-14
Jak wpływa na nas słońce?

Zastrzyk dobrej energii, czyli słoneczny, dobry nastrój

Słoneczne dni mają to do siebie, że czujemy się lepiej. Jesteśmy pozytywnie nastawione do świata i mamy więcej energii do działania. Słońce sprawia, że mamy lepszy nastrój! Widać to wyraźnie wiosną i latem, gdy w Polsce słonecznych dni jest więcej. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane z produkcją hormonów, na którą wpływ ma między innymi słońce i cykl dobowy organizmu. Zmniejsza się senność, a zwiększa energia do pracy i działania. To także z powodu większej dostępności słońca i działania hormonów, wiosną i latem częściej się zakochujemy i mamy znacznie lepsze samopoczucie oraz nastrój.



Słońce a witamina D

Witamina D współuczestniczy w wielu ważnych procesach, zachodzących w organizmie. Można ją dostarczyć w diecie, ale naturalnie jest wytwarzana w 80% poprzez kontakt ze słońcem. W Polsce ze względu na klimat tylko latem jesteśmy stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D i to tylko pod warunkiem mądrego korzystania z dobrodziejstw promieni słonecznych – w odpowiedniej ilości i czasie. Szacuje się, że wystarczy kilkanaście minut dziennie przebywać na słońcu w godzinach 10-16, by zaspokoić potrzeby organizmu związane z produkcją witaminy D. Oczywiście dotyczy to miesięcy wiosenno-letnich. W pozostałych miesiącach konieczna jest suplementacja.

Upał i jego zagrożenia

Słońce, zwłaszcza to letnie, bywa bardzo męczące. W naszym kraju temperatury latem mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wiele osób odczuwa wtedy zmęczenie, znużenie i ogólną niemoc. Upał jest bardzo groźny zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Może powodować przegrzanie organizmu i prowadzić do utraty przytomności, a nawet udaru. U osób z chorobami przewlekłymi wywołuje nawet do poważne komplikacje. Nadmiar słońca i upał mogą prowadzić do powstawania wielu poważnych chorób zagrażających życiu.

Jak słońce wpływa na skórę?

Najwięcej o niekorzystnym wpływie słońca mówi się w kontekście zagrożeń związanych ze skórą. To właśnie ona, eksponowana na działanie promieni słonecznych, jest niejako tarczą całego organizmu. Jeśli nie chronimy jej, narażamy ją na intensywny wpływ promieniowania UV, które powoduje poważne zagrożenia. Chodzi nie tylko o poparzenia słoneczne, ale także o rozwinięcie się chorób skóry, w tym także nowotworowych. Tymczasem ciągle zdarza się nierozsądne opalanie, bez odpowiedniego zabezpieczenia, prowadzące do poparzeń skóry i jej podrażnienia. Warto też wiedzieć, że słońce działa fotostarzeniowo na cerę. Powoduje szybsze powstawanie wiotkości, pojawienie się zmarszczek, starczych przebarwień i pogorszenie ogólnego wyglądu. Ekspozycja na słońce bez ochrony jest jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry i pogorszenia jej stanu.

Jak się chronić przed niekorzystnym działaniem słońca?

Ze słońca można czerpać to, co najlepsze, minimalizując ryzyko niekorzystnego oddziaływania promieniowania i upałów. Jak to robić? Przede wszystkim w upalne dni zadbać o dobrą ochronę. Podstawą jest niewychodzenie na słońce w czasie najintensywniejszego jego działania, a więc w południe i wczesnych godzinach popołudniowych. Jeśli nie musimy, lepiej w tym czasie przebywać poza bezpośrednim działaniem słońca. Należy też pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu i pić dużo wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Nie należy też w czasie upału podejmować intensywnej aktywności fizycznej, by nie przeciążać organizmu. Trzeba zawsze chronić przed upałem i jego niekorzystnymi efektami siebie, dzieci i osoby starsze.

Alternatywa dla niezdrowej opalenizny – balsamy brązujące!

Ze słońca można czerpać to, co najlepsze, minimalizując ryzyko niekorzystnego oddziaływania promieniowania i upałów. Jak to robić? Przede wszystkim w upalne dni zadbać o dobrą ochronę. Podstawą jest niewychodzenie na słońce w czasie najintensywniejszego jego działania, a więc w południe i wczesnych godzinach popołudniowych. Jeśli nie musimy, lepiej w tym czasie przebywać poza bezpośrednim działaniem słońca. Należy też pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu i pić dużo wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Nie należy też w czasie upału podejmować intensywnej aktywności fizycznej, by nie przeciążać organizmu. Trzeba zawsze chronić przed upałem i jego niekorzystnymi efektami siebie, dzieci i osoby starsze.

Polecane

pixel