Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową Beauty Routine

Mycie twarzy – jak robić to poprawnie?

2023-08-24
Mycie twarzy – jak robić to poprawnie?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – inspiracja azjatyckimi rytuałami

Azjatyckie sposoby pielęgnacji skóry w różny sposób przenikają do pielęgnacji na całym świecie. Jednym z chętnie wykorzystywanych jest właśnie dwuetapowe oczyszczanie twarzy. To uznawany za bardzo skuteczny sposób mycia skóry i jednocześnie dbania o nią. Na czym polega? Jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch kroków.Pierwszym z nich jest demakijaż, a więc usunięcie z powierzchni skóry kosmetyków kolorowych. To ważny etap, do którego warto się przyłożyć. Jak usuwać makijaż?
Wiele zależy od tego, jaki kosmetyk na tym etapie wybierzemy. 
Drugi krok dwuetapowego oczyszczania twarzy to jej mycie z użyciem kosmetyków zmywalnych wodą. W tym kroku usuwamy wszystkie pozostałe jeszcze na skórze zanieczyszczenia, a dodatkowo także resztki kosmetyków pierwszego etapu, w tym nawet delikatne detergenty. Zaletą dwuetapowego oczyszczania twarzy jest nie tylko skuteczność, ale także możliwość samodzielnego dopasowania odpowiednich kosmetyków na każdym etapie. To sprawia, że każdy może samodzielnie ułożyć pielęgnację dopasowaną do potrzeb skóry i własnych preferencji, związanych z formulacją kosmetyków.

Jakich kosmetyków używać do demakijażu i oczyszczania twarzy?

W dwuetapowym oczyszczaniu twarzy możemy zastosować różnorodne kosmetyki. Jakie?Do demakijażu stosuje się płyny micelarne, ale także mleczka czy olejki oczyszczające. Obecnie płyny micelarne są jednymi z najchętniej wybieranych kosmetyków pierwszego etapu. Dlaczego? Są łatwe w użyciu i niezwykle skuteczne. Zawierają micele, które mają właściwości przyciągania zanieczyszczeń i zatrzymywania ich. Dzięki temu nie musimy drażnić skóry intensywnym pocieraniem. Płyn micelarny usuwa makijaż skutecznie i delikatnie. Jego działanie jest odpowiednie do każdego typu skóry. Sprawdza się nawet przy cerze delikatnej, wrażliwej i wymagającej subtelnej pielęgnacji.A co z drugim etapem? Do mycia twarzy wykorzystuje się kosmetyki przeznaczone do zmywania wodą. Jedną z popularnych formulacji są żele, lubiane za łatwość stosowania. Dobrym pomysłem jest też wybór pasty myjącej. Takie kosmetyki zwykle są na bazie glinek naturalnych, znanych ze swoich właściwości oczyszczających i detoksykujących. Wszystkie te kosmetyki rozprowadza się na powierzchni skóry, myjąc ją z resztek, pozostałych po demakijażu, a następnie zmywa wodą. 

Czym osuszać twarz po myciu?

Po umyciu twarzy, przychodzi czas na wytarcie skóry z wody. Wbrew pozorom to nie bez znaczenia, czym otrzemy twarz. Najlepiej robić do miękkim ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do twarzy. Powinien być on zawsze suchy i czysty. To na ręczniku może przenosić się wiele drobnoustrojów i pozostawać na powierzchni skóry. Warto więc zawsze zadbać o czysty i suchy ręcznik do twarzy. Skórę wycierać należy poprzez przykładanie ręcznika do twarzy, a nie jej pocieranie. Takie delikatne, pieczętujące ruchy są łagodniejsze dla skóry i korzystnie oddziałują na jej kondycję. Nienaciąganie skóry w czasie wycierania ma wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania przedwczesnych zmarszczek.

Osuszenie i co dalej?

Nawet jeśli stosujemy delikatne, odpowiednio dopasowane do skóry kosmetyki oczyszczające, sam proces mycia jest w pewnym stopniu podrażniający dla skóry. Warto więc stosować kosmetyki przeznaczone do naszego rodzaju skóry. Na przykład do skóry suchej, produkty dbające o nawilżenie już na etapie mycia. To jednak nie wszystko. Środki myjące zaburzają naturalne pH skóry. Jak je przywrócić? Oczywiście stosując toniki! To kosmetyki, które świetnie balansują skórę po myciu, przywracając jej równowagę. Wpływają też korzystnie na mikrobiom skóry, zapewniając mu odpowiednie warunki. Balansujące działanie toniku przynosi skórze ukojenie i złagodzenie podrażnień, przygotowując ją na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki jego działaniu efektywniej działają kosmetyki, które dostarcza się skórze w na kolejnych etapach.

Czego unikać podczas mycia twarzy?

Mycie twarzy to dość obciążający dla skóry zabieg, nawet jeśli używamy dobrych kosmetyków. Najważniejsze jest to, by wybierać odpowiednie produkty. Unikać należy silnie działających detergentów, jeśli ich użycie nie jest uzasadnione. Przykładem są mydła antybakteryjne, które stosowane na co dzień, usuwają także potrzebny skórze, naturalny mikrobiom, powodując pogorszenie jej kondycji.Należy też pamiętać, by zawsze używać miękkich i czystych ręczników, przeznaczonych do twarzy, by zachować higienę i nie przenosić zanieczyszczeń z innych części ciała. Trzeba też unikać pocierania skóry ręcznikiem. To ją mocno podrażnia i wpływa na jej kondycję. Nie można też przesadzać z częstotliwością peelingów. Choć złuszczanie martwego naskórka jest ważnym elementem pielęgnacji skóry, zbyt częste może podrażniać. Wystarczy wykonywać je 1-2 razy w tygodniu.

Jak odświeżyć twarz w ciągu dnia?

Skóra przez cały dzień jest narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Latem utrzymanie jej w świeżości jest szczególnie trudne. Upał i związany z nim pot, nie ułatwiają sytuacji. Jak sobie więc radzić z utrzymaniem dobrego wyglądu skóry i ogólnego poczucia świeżości? Można zastosować zwykłą, przegotowaną wodę i nalać ją do buteleczki z dyfuzorem.  W razie potrzeby wystarczy ją rozpylić na skórę. Warto utrzymywać wodę w chłodnej temperaturze, by zapewnić skórze jednocześnie ochłodzenie. Mycie twarzy to jeden z najważniejszych zabiegów w codziennej pielęgnacji. Należy przeprowadzać je dwa razy dziennie – rano i wieczorem, by zapewnić skórze komfort i najlepsze warunki do naturalnej regeneracji.

Polecane

pixel