Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową Beauty Routine

Czym są zmarszczki mimiczne i jak można sobie z nimi radzić?

2023-07-13
 Czym są zmarszczki mimiczne i jak można sobie z nimi radzić?

Czym są zmarszczki mimiczne i kiedy powstają?

Zmarszczki mimiczne powstają na skórze na skutek intensywnego oddziaływania na nią mięśni odpowiadających za mimikę twarzy. Ich ciągłe napinanie nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. To właśnie sprawia, że w okolicach oczu powstają „kurze łapki”, a przy ustach „zmarszczki palacza”. Są więc one zupełnie naturalne. Niestety ich obecność dodaje lat, sprawiając, że twarz wygląda na starszą. Czy można zapobiec powstawaniu tych zmian? Procesów starzenia nie umiemy zatrzymać, ale możemy im przeciwdziałać, powodując ich opóźnianie. Dzięki temu możliwe jest zachowanie młodzieńczego wyglądu na dłużej. 


Rodzaje zmarszczek mimicznych

Na twarzy występuje wiele rodzajów zmarszczek mimicznych. Są one umiejscowione w różnych miejscach i związane z napinaniem określonych mięśni. Wśród najczęściej występujących zmarszczek mimicznych wyróżnia się:kurze łapki – to zmarszczki okolic oczu. Pojawiają się w wyniku ich mrużenia, na przykład podczas śmiechu. Kurze łapki pojawiają się od zewnętrznego kącika oka. Mogą powstawać już po 25 roku życia;zmarszczki palacza – to zmarszczki mimiczne okolic ust. Powstają w wyniku naturalnego napinania mięśni związanego z mówieniem, śmiechem czy innymi emocjami;lwią zmarszczkę – to zmarszczka pojawiająca się pomiędzy brwiami w okolicy czoła. Pojawia się, gdy podczas skupienia, zdziwienia czy złości marszczymy czoło.Wszystkie te zmarszczki mogą występować z różną intensywnością u różnych osób. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Co wpływa na pojawienie się zmarszczek mimicznych?

Czas, gdy pojawiają się zmarszczki mimiczne, zależny jest w dużym stopniu od czynników genetycznych. Jeśli w naszej rodzinie już w młodości rodzice mieli lwią zmarszczkę czy kurze łapki, prawdopodobieństwo, że i nas to spotka, jest całkiem spore. Ogromny wpływ na ich pojawienie się ma także pielęgnacja skóry. Możemy uniknąć głębokich, wyraźnych zmarszczek mimicznych, jeśli odpowiednio zadbamy o jej kondycję. Całkowicie ich nie zniwelujemy, ale możemy opóźnić ich powstanie i sprawić, że będą płytsze. Dbałość o zachowanie jędrności i elastyczności skóry, ma duże znaczenie dla jej wyglądu w tym także powstawania zmarszczek mimicznych.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się zmarszczek mimicznych?

Chcąc zachować młodzieńczy, świeży wygląd na dłużej, warto już po 20 roku życia przyłożyć się do pielęgnacji, by wspierać skórę w jej regeneracji. Dzięki temu nawet mając predyspozycje do wczesnego powstawania zmarszczek, wydłużymy młodzieńczy wygląd skóry i odłożymy w czasie jej procesy starzenia. Jak pielęgnować skórę? W każdym wieku podstawą jest nawilżenie i odżywienie skóry. Powinno być ono regularne i wykonywane systematycznie. Dzięki temu skóra ma najlepsze warunki do przeprowadzania naturalnych procesów odbudowy. W ten sposób wspieramy odbudowę włókien kolagenowych, które są istotne dla utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Staje się ona mniej podatna na powstawanie wiotkości, wywołanej przesuszeniem czy działaniem czynników zewnętrznych. Warto też pamiętać o ograniczeniu niepotrzebnego napinania mięśni twarzy i na przykład stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrami, co pozwala na zmniejszenie mrużenia oczu. W profilaktyce powstawania zmarszczek mimicznych znajdują też zastosowanie zabiegi medycyny estetycznej. Popularny botoks to sposób na zmniejszenie aktywności mięśni mimicznych i ograniczenie w ten sposób ich oddziaływania na skórę. Taki zabieg trzeba regularnie powtarzać. W każdym przypadku pielęgnacja skóry jest świetnym sposobem na poprawę jej wyglądu.

Kosmetyki Perfecta na zmarszczki mimiczne

W pielęgnacji skóry warto stosować kosmetyki o kierunkowym działaniu. Jeśli chcemy zapobiegać zmarszczkom mimicznym lub zmniejszyć ich widoczność, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po produkty do tego przeznaczone. Przykładem takich kosmetyków jest linia Vitamins z całą gamą minerałów wspierających skórę.Dla skóry dojrzałej warto również wspomnieć o Perfecta Menoclinic. To liftingujący krem na zmarszczki mimiczne okolic oczu i ust - jeden z produktów całej linii kosmetyków menopauzalnych, które kondycjonują skórę dojrzałą, przeciwdziałając powstawaniu i pogłębianiu się widocznych objawów starzenia. Taki krem warto włączyć do pielęgnacji skóry, zapewniając jej odpowiednią ilość składników odżywiających, nawilżających i regenerujących. Kosmetyk ten zawiera fitohormony, uznawane za odpowiednik kobiecych estrogenów. Spadek poziomu estrogenów wpływa na zmniejszenie zdolności regeneracyjnych skóry. Fitohormony są składnikami, które zastępują w pewnym stopniu te niedobory, poprzez wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Obecność kofeiny w recepturze kremu jest bodźcem pobudzającym metabolizm komórkowy, a więc procesy odnowy. Całość uzupełnia kwas hialuronowy, znany ze swoich właściwości nawilżających.

Jak ułożyć pielęgnację skóry, by przeciwdziałać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek mimicznych?

Wybór odpowiednich kosmetyków i ich systematyczne stosowanie to sposób na zachowanie młodzieńczego wyglądu skóry. Codziennie należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu. Najlepiej wykonywać dwuetapowe oczyszczanie skóry, wykorzystując kosmetyki dopasowane do jej potrzeb. Po oczyszczaniu warto pamiętać o tonizacji, która przywraca balans skórze i jej właściwe pH. Dzięki temu jest ona lepiej przygotowana do przyjmowania składników aktywnych, pochodzących z kremów, serum czy masek, jakie aplikuje się w kolejnych krokach pielęgnacji. Warto też pamiętać o regularnym złuszczaniu. Martwy naskórek stanowi blokadę, która utrudnia przepuszczanie składników aktywnych. Peelingi świetnie go usuwają, jednocześnie wyrównując koloryt skóry.Przed zmarszczkami mimicznymi nie uciekniemy, ale możemy zrobić wiele, by opóźnić ich pojawienie się, a gdy już są, spłycić je. Odpowiednie kosmetyki i pielęgnacja zapewniają świetne efekty działania.

Polecane

pixel